Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 30 Mayıs 2024

Hîvron

Hîvron

Koma Hîvron Kimdir

Koma Hîvron, 2000’li yılların başında Êlîh(Batman)’de müzik işlerine başlamıştır. Çeşitli yerlerde konserler veren grup bölgede tanınmaya başlamıştır. 2007 yılında 9 şarkının söz ve müziği gruba ait olan toplam 11 şarkıdan oluşan ilk albümlerini çıkarmışlardır. İlk olarak Rojda’dan duyduğumuz “Xeriba beyani” adlı anonim şarkıyı grup üyelerinden Nusret, annesinin yardımıyla gün ışığına çıkartmıştır

Kürt müziğini, Batı müziğinin farklı tarzlarıyla sentezleyip kendilerine özgün bir tarz oluşturmaya çalıştıklarını belirten grup üyeleri Nusret îmir ve Kudbettin; Acıyı-tatlıyı, sevinci-hüznü, güzeli-çirkini, sevgiyi-nefreti kısacası insanı insan yapan bütün her şeyi içinde barındıran iç dünyamızdan beslenerek müzik yaptıklarını belirtiyor. Koma Hîvron, Batman’da Kürtçe müzik çalışmalarını sürdürmektedir.

Grup üyeleri bir röportajda şunları belirtti. “Dinlediğimiz müzikte kendimizi kesinlikle sınırlandırmıyoruz. Dinlediğimiz her müziğin bize bir zenginlik kazandıracağına inanıyoruz. Nasıl ki bir yazar farklı kişileri okuyarak yazın ruhunu zenginleştiriyorsa, aynı şekilde bir müzisyen de müzik ruhunu değişik müzikleri dinleyerek zenginleştirir. Bunun için ‘Dünya Modern Çağ Müziği’nin bütün tarzlarının yanında milletlerin etnik müziklerini tanıyıp dinliyoruz. Ayrıca Kürt müziğinde de Dengbêj müziği ile beraber herkesi dinliyoruz.”

Sanatçıya Ait Eserler