Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 30 Mayıs 2024

Hemê Hacî

Hemê Hacî

Hemê Hacî Kimdir?
Heme Haci , 1967 Van (Wan) doğumludur. 1967 yılının Ocak ayında doğan bu can, yıllar sonra halkın sesi olan bir ses ve yorumla karşımıza çıktı. İnanılmaz sesi ve Dengbêjlikteki başarısıyla çok değerli bir sanatçıdır.
lise öğrenimine kadar öğrenimini Van’ın Muradiye ilçesinde tamamlamıştır. Öğrencilik yıllarında ses dergisinin açtığı liseler arası ses yarışmasında birinci olmuştur. Daha çocuk iken bağlamayı eğitim imkanı bulamadan, kendi çabalarıyla, profesyonel boyutta öğrenmiştir. Sesindeki ahenk ve güzellik, parmaklarındaki maharet doğuştan gelen yetenekleriydi.
Kürt müziğine ilgisi, dengbêjlerden dinlediği parçalardaki sözlerin, anlamlarına ve anlatmak istediklerine duyduğu merakla başlamıştır. Bu parçalarda anlatılan olayların Kürt tarihi ile ilgili olduğunu ve gerçek hayattan yansımaların oluşturduğunu öğrendiğinde ise, bu derin duygu ve anlatımların etkisinde kalarak kendisininde bir Kürt çocuğu olarak, Kürt dili ve kültürü adına bu dili, müziği kanalıyla yaşatması gerektiği inancını benimsemiştir. Kürt müziğine ilgisi ve sempatisi de böylece günden güne kendini yetiştirmesine ve geliştirmesine katkı sağlamıştır.
Kürt halkının siyasi kimlik arayışının,itilmişliğin,dışlanmışlığın ve yalnız bırakılmışlığın alternatifi olma yolunda,özgürlük,barış ve kardeşlik söylemlerini müziğine taşmıştır. Bu özlemini mütevazi yaşamına da yansıtmıştır.
Sanatçıyı diğer meslektaşlarından ayıran en önemli özelliklerden biriside sesinin ve yorumunun yanı sıra , içinde yaşadığı halk ile et tırnak olup ,bütün baskı ve olumsuzluklara karşı halkının arasında yaşamasıdır. Hiçbir yere kaçma,yaşadığı yeri terk etme gibi,bir eğilimi olmamıştır ve olmayacaktır.
“Yaşamaksa yurdumda, ölmekse de yurdumda” düşüncesiyle yola çıkmış halkının geri bırakılmışlığı içinde kendine bir yer ayırmıştır.

Sanatçıya Ait Eserler