Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 07 Aralık 2023

Ayfer Düzdaş

Ayfer Düzdaş

Ayfer Düzdaş Kimdir?

Ayfer Düzdaş, 1973’te Sêvaz/Sivas’da dünyaya gelmiştir. 1996 yılında MKM’de (Mezopotamya Kültür Merkezi) bağlama ve müzik eğitimini alan Ayfer Düzdaş, 1998 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesinde Keman ve Şan eğitimine başlamıştır.

İki yıllık eğitimin ardından 1997 yılında Kürtçe’nin Zazakî lehçesinde müzik yapan Venge Sodirî müzik grubu ve 1998 yılında da 11 kadından oluşan Koma Asmîn kadın topluluğu içerisinde yer almış ve birçok yerde konserler vermiştir.

Sesi çok etkileyicidir, çok özgün ve farklıdır. Eserlerini çok farklı bir tonda kendine özgün bir tarzda söylemektedir. Sallana Sallana adlı yarısı Türkçe yarısı Kürtçe olan şarkısıyla evde Kürtçe konuşup dışarıda Türkçe yaşayan genç neslin gözdesi oldu, sevildi. Sanatçı ilk solo çalışması olan “Leylan” albümü geleneksel dengbêjlik sanatının gırtlak yapısını korunarak kimi geleneksel şarkıların yeniden yorumlandığı, yerel ve modern enstrümanların buluşturulduğu bir albümdür.

Ayfer Düzdaş, 2000 yılında MKM bünyesinde çalışmalarını yürüten müzisyenlerden oluşan 20 kişilik sanatçı kadrosu ile birlikte, kültürel yok etme amacıyla Kürtçe’den Türkçe’ye çevrilen ve sanki bunlar Türkçe şarkılarmış gibi gösterilerek sunulan şarkıları tekrar kültürümüze katmak için kurulmuş olan ve Geleneksel halk şarkılarından oluşan, Şahiya Strana -1- ve 2004 yılında da Şahiya stranan -2- isimli arşiv niteliğinde çıkartılan iki albüm çalışmasında yer almıştır.
2001 yılında farklı bölgelerde kullanılan Zazakî halk ezgilerinden oluşan “Wayîr” isimli albümde yer alan sanatçılardan biridir.

Sanatçıya Ait Eserler