Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 25 Mayıs 2024

Xelîl Xemgîn

Xelîl Xemgîn

Amcası Mahmut, Xelil Xemgin’in sesini çok beğendiğinden ona adeta yaşam felsefesi öğretmenliği yapar. Sanatçı sanata olan ilgisini sanatçı olan babasından miras olarak alır. Daha küçük yaşlarında babası kendisine bağlama çalmayı öğretir ve yaşadığı köye ilk radyoyu babası Xelil Xemgin için alır. Bağdat ve Erivan radyolarından ünlü Kürt ozanlarıyla tanışır. Hesen Cizrawi, Meryemxan, M.Şexo, T. Taha ve Kawis Axa gibi klasik okuyan sanatçılardan son derece etkilenir.

1978’de profesyonel anlamda müzik yapmaya başlar. 1985’te bir grup Kürt sanatçı Koma Berxwedan’ı kurar. 20 yıl Koma Berxwedan’da müzikal çalışmalara imza atar. Koma Berxwedan’ın 16 albümünün dışında solu çalışmalar da yapar. 1988’de “Bagok”, 1992’de “Ey Şehid”, 1997’de “Name” ve 2004’te “Zend” adlı solu albümleri çıkarır. Ayrıca 2005’te “Kehniya Staranan” adlı albümü sanatçı Diyar ile beraber yaparlar.

Son olarak 1981 ve 1990 yılları arasında yaptığı şarkılarını “Siwaro” adlı nostaljik albümüyle dinleyicilerine bir kere daha merhaba dedi. Firmamız tarafından çıkarılan bu albüm, Seydaye Cegerxwin’in Newroz adlı bestesi ve Hesen Cizrawi’nin “Siwaro” bestesi dışında yer alan diğer tüm şarkılar Xelil Xemgin’e ait.

Albümde, “Newroz”, “Amed”, “Daye Menale”, “Hicran”, “Ey Botan”, “Siwaro”, “28 Adare”, “Hey le Daye”, “Tu Sorguli” ve “Egide Me Rakin” adlı eserler yer alıyor.

Xelil Xemgin Albümleri
Xelil Xemgin – Siwaro (2007)
Xelil Xemgin – Zend
Xelil Xemgin – Sason
Xelil Xemgin – Rojhilat (2006)
Xelil Xemgin – Nav Sherina Min
Xelil Xemgin – Name
Xelil Xemgin – Konser
Xelil Xemgin – Ey Sehid
Xelil Xemgin – Delale Edule
Xelil Xemgin – Best Of

Sanatçıya Ait Eserler