Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 30 Mayıs 2024

Koma Amed

Koma Amed

Koma Amed Kimdir ?
Kürt kimliğinin tanınmadığı ve Kürt dilinin yasak olduğu 1988 yılında Ankara’da bir grup üniversite öğrencisi tarafından kurulan gruptur. Kürtçe’nin Türkiye’deki ilk amatör ama profesyonel ruhlu müzik grubudur. 1990 yılında çok büyük sıkıntılarla yaratılan teknik olanaklarla, ilk albüm yapıldı. Grup kendi ismini de KOMA AMED olarak belirledi…

İlk albüm olan “Kulilka Azadi” 1991 Kürtçe’nin, Kürtçe albümün yasaklı olduğu bir dönemde küçük bir teyple yapılan kopyalarla çoğaltılarak insanlarla buluşturuldu.
Kulilka Azadi albümünü çıkaran ekibin içinde; Evdılmelik Şexbekir, Gülşen Çetin, Savaş Çakmak, Rohat Kutlay, Fikri Kutlay, Ahmet Kaya ve Mustafa Kart yer aldılar.
1993 yılı Kürt dili, kültürü ve müziğinin gelişimi için kurumlaşmaların geliştiği yıllar olarak kabul edilir.
KOMA AMED çalışmalarını İstanbul’ a “Mezopotamya Kültür Merkezi”ne taşıdı ve daha yoğun bir çalışma dönemi başladı.
KOMA AMED geçirdiği bu yıllar içinde hiç sahneye çıkmadı, çıkarılmadı.
1995 yılı Kürtlerin sosyal, siyasal, ve kültürel ifadelerinin daha güçlü hayat bulduğu bir dönem olarak kabul edilir. Kürt müziği kaynakları daha olanaklı ve yoğun çabalarla açığa çıkarılıyor, giderek yeni ve çok çeşitli yorumlarla buluşuyor. Birey ve ekip çalışmalarında tecrübeler gelişiyor, deneysel yorumlar zenginleşiyor.
KOMA AMED, yeni grup üyeleriyle yepyeni bir albüm hazırladı. “AGIR Û MIROV” albümü, 1995’te Kom Müzik’ten çıktı. “Agır û Mırov” albümü içinde; Serhat , Merdan, Birkan, Fikri, Memo, Ahmet, Mehmet, Evin ve Süleyman yer aldılar.
Aynı yılın Şubat ayında İtalya’daki bir grup belediyenin çağrısı üzerine 13 şehri kapsayan “SERHILDAN” adlı turnesini gerçekleştirdi. Bu, Avrupalıların bir Kürt müzik grubuna yaptığı ilk turne çağrısıydı.
“Derguş” ismini verdikleri üçüncü çalışmasını tamamlayan grubun albümü 1997 yılında Ses Plak’tan, 1998’de Kom Müzik’ten çıktı.

Sanatçıya Ait Eserler