Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 07 Aralık 2023

Îbrahîm Rojhilat

Îbrahîm Rojhilat

İbrahim Rojhilat Kimdir ?
1969 Ağrı – Doğubeyazıt doğumlu olan İbrahim Rojhilat, liseye kadar olan eğitimini Doğubeyazıt’ta tamamlamıştır. 1991 yılında MKM’nin(Mezopotamya Kültür Merkezi) kuruluşu ile birlikte profesyonel müzik yaşamına başlamıştır.Bu tarihlerde Koma Rojhilat müzik grubunu kurmuştur. Grup 97 yılında “Mezrabotan’ım Ez” adlı ilk albümünü çıkarmıştır.

Doğduğu yer , Erivan radyosu ve Dengbejlik kültürünün etkisi ile kendisinin sanatsal olarak gelişmesini sağlamıştır. Zamanla MKM’de kendini göstermeye başlamıştır.Bu dönemlerde grubu ile birlikte Avrupa , Balkanlar , Kafkaslar ve Ortadoğu’da konserler vermişlerdir.

İbrahim Rojhilat aynı zamanda MKM müzik biriminde yöneticilikte yapmıştır. 2001 yılında Newroz programı için gittiği Avusturya’da kalarak oranın vatandaşlığına geçmiştir. Kürt Dengebejliği ve Kürt Otantik müziği üzerine araştırmalar yapan İbrahim Rojhilat , Bengî albümünün çalışmalarını 2006 yılında tamamlamıştır. Albümün çıkması ile birlikte İbrahim Rojhilat kısa bir zaman içerisinde en çok dinlenen Kürt sanatçıları arasına girmeyi başarmıştır. Albümün elde ettiği başarı İbrahim Rojhilat’ı artık Kürtler arasında tanınan bilinen bir sanatçı konumuna getirmiştir.
Bu albümde Esmer Eman türküsü en çok dinlenilen ve beğenilen türküsü olmuştur.Bu albümden 2 yıl sonra tekrar çok beğenilen bir albüm olan “Ji te dûr bûm” albümünü çıkaran İbrahim Rojhilat artık Kürtler arasında vazgeçilmez bir sanatçı konumuna gelmiştir.

Sanatçıya Ait Eserler