Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 30 Mayıs 2024

Koma Rojin

Koma Rojin

Koma Rojin Kimdir?
Koma Rojin 2003 yılında kurulmuş olup, Medya Müzik & Film bünyesinde “Pirozbe” albümü ile dinleyicileriyle buluşmuştur.
İki solist ve altı müzisyenden oluşan grup, 2003ten günümüze başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve zaman zaman da Avrupa’nın bir çok ülkesinde konser, festival, düğün, dernek vb. organizasyonlarla müzik faaliyetlerini yürütmüşlerdir.
Grubun solistlerinden Diljiyan (İsmet) 1970 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Tütünköy’de dünyaya geldi.1982 de henüz 12 yaşında iken, Batman’da düzenlenen bir ses yarışmasında birinci seçilince, müzik dünyasına adım atmış oldu. “Ape Musa” isimli ilk solo albümünü 1992 de çıkardı. Daha sonra MKM bünyesinde Koma Gule Xerzan isimli müzik grubunda 1995 yılına kadar solist olarak yer aldı.
Yıllar boyu müzik, kültür ve sanatla iç içe olan Diljiyan, çocuklarının ilgisini de bu alana yöneltmiş, bugün Koma Rojin’in diğer solisti olan kızı Elif ile müzik çalışmalarını sürdürmektedirler.
Babasının yanında müzikle tanışan Elif, Kalan Müzik Okulunda bağlama ve şan eğitimi aldı. Ayrıca Elif normal eğitim hayatına da devam etmektedir.
Koma Rojin, Kürt müziği ve kültürünü geliştirme yolunda katkı sunmayı amaç edinmiştir. Kürtçe ile birlikte Zazaca, Arapça, Süryanice ve Türkçe gibi dillerde geniş bir repertuara sahiptir.

Sanatçıya Ait Eserler