Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 22 Nisan 2024

Hozan Aydin

Hozan Aydin

Hozan Aydin Kimdir? : 1962 Erzurum un Tekman ilçesine bağlı Xindeqa köyünde doğan sanatçı. 7-8 yaşından beri stran söylüyor. 1992 yılının başlarında Türkiyeyi terk etmek zorunda kalan sanatçı Almanya da yaşıyor.

Kendisiyle yapılan bir röportaj’dan kısa bir kesit.
1 -Sesinizin güzel olduğunu ilk kimler fark etti? Çevremdekiler ve ilkokul öğretmenim sesimin güzel olduğunu hep söylerlerdi. Ben okulda Türkçe şarkılar öğrenmiştim. Okul şenliklerinde hep ben şarkılar söylüyordum. İlkokul öğretmenim Dursun Çelik’ti. Bir gün öğretmenim evimize geldi. Babama;”Gelin bu çocuğu bana teslim edin, Ben onu beraberimde Ankara’ya götürüp bir müzik okuluna vereyim ve inanıyorum ki, ondan çok iyi bir sanatçı çıkar.demişti”
2 -Babanız kabul etti mi? Hayır. Kabul etmedi.
3 -Amatör veya profesyonel olarak ilk bestelediğiniz şarkıyı hatırlıyor musunuz? İlk Beste değilde deneme diyelim, çok iyi hatırlıyorum; 1976 da, Mardo Köprüsü adında Türkçe bir beste eser yapmıştım.
5 -İlk bağlamayı elinize ne zaman aldınız? İlk çaldığınız stran hangisiydi? hatırlıyor musunuz? Bağlamayı ilk olarak İlkokul da öğretmenimin elinde tanımıştım. Daha sonra yani 1975-76 yıllarıydı, Muş ta, Ortaokul da idim, ilk olarak Şu sazıma bir düzen ver adlı eseri çalmasını öğrendiğimi hatırlıyorum.

Sanatçıya Ait Eserler