Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 03 Ekim 2023

Grup Bajar

Grup Bajar

Kardeş Türküler gibi empati ile yoğrulmuş bir protestliği amaçlayan gruptur. Kardeş Türküler’den de tanıdığımız müzisyen Vedat Yıldırım yeni grupları Bajar’ı anlattı. Bajar, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) bir projesi olan Kürtçe ve Türkçe folk rock müzik grubudur. Vokalde Vedat Yıldırım ve Burak Korucu, elektrik gitarda Cansun Küçüktürk, bas gitarda Ari Hergel, klavyede Ferhat Güneş ve davulda Erdem Göymen yer almaktadır.
Bajar, Kürtçe’de “şehir” anlamına gelen bir kelimedir.
Vedat Yıldırım’a Bajar nereden çıktı şeklinde sorulduğunda,
“Kardeş türküler geneneksel müziği, enstrümalarını merkeze alan, buradan avangard bir üslup yaratmaya çalışan bir proje. Bu geleneği güncel meselelerle yoğurup geçmiş ile bugün arasında zamansal ve mekansal bir gezintiye çıkıyor.

Bajar, özellikle 90’lar sonu yaşanan zorunlu göçlerle yeni bir sosyolojiye kavuşan, karşılaşamaların yaşandığı şehirlerin meselelerini daha çok bestelerle yorumluyor. Kürtçe ve Türkçe dillerinde folk-rock bir üslup yaratmaya çalışıyor. Kentli popüler formlar (arabesk, hip-hop, soul-funk vs…) ile Kürtlerin ve diğer halkların makam ve ritmlerini melezleştiriyor.” şeklinde ifade etmiştir.

Sanatçıya Ait Eserler