Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 25 Mayıs 2024

Farqîn

Farqîn

Farqin Kimdir?
Gerçek adı Yılmaz olan Farqin, ismini Diyarbakır/Silvan ilçesinin eski adı olan Farqîn’den almıştır. 1969 yılında Silvan’da/Farqin’de Pîrexala köyünde dünyaya gelmiştir. Bir yaşında Silvan’a taşınmışlardır.
Silvan’ın doğal güzelliği ve oradaki kültürel çalışmaların yoğun olmakta oluşu, birçok Kürt kurumunun orada olması ve bunların hemen her hafta konser, tiyatro, folklor v.b kültürel etkinlikler yapması onu sanatla tanıştırmış ve şekillendirmiştir. Kürt dengbêjlerinden Şiyar onun Kürtçe şarkılar söylemesinde önayak olmuştur.

1989 yılında tanıştığı üniversite öğrencilerinin katkısı ile “Koma Ser Dilan” diye bir müzik grubu kurdu ve amatör olarak müzik yapmaya başladı. 1990 yılında Kürtçe albümlerin serbest olmasından dolayi “Zimanê Kurdî Zimanê Me ye” adında bir albüm yaptı. İstanbul’da 1991 yılında açılan Mezopotamya Kültür Merkezinde sanatsal çalışmalarını devam ettirdi. İş dolayısıyla 1992 yılında Diyarbakır’a taşınan Farqîn 1993 yılında Amed’de açılan Mezopotamya Kültür Merkezi şubesinde sanat çalışmalarına tekrar başladı. Kısa bir süre sonra da daha önceden tanıdığı “Koma Azad” gurubundaki arkadaşları ile birlikte bu grupta profesyonel olarak çalışmalarını devam ettirdi. 1993 ile 1996 yılları arasında Diyarbakır MKM’de çalışmış ve 1996 yılında bu kurumun kapanmasından dolayı grup olarak İstanbul’a taşınmıştır. Bu süreçte gurubun dağılışından sonra tekrar gurubun toplanmasında etken olmuş ve Mezopotamya Kültür Merkezinin düzenlediği bir çok programda yer almışlardır. 2002 yılında tekrar Diyarbakır’a grupla birlikte taşınarak yeni açılan Dicle Fırat Kültür Merkezinde müzik çalışmalarını devam ettirmiştir. 2004 yerel seçimlerinde Diyarbakır sur belediyesinde meclis üyesi olarak seçildi ve buradaki kültür sanat çalışmalarında yer aldı. 2004 yılında kurulan sur belediye spor kulübü başkanlığını yaptı.

Koma Azad ile birlikte çıkardığı albümleri
1993 yılında çıkardığı Şemal
2001 yılında çıkardığı bihuşta min
2004 yılında çıkardığı Şar
Ayrıca,
Şahiya Stranan’ın her iki albümünde, Kom Müzik’in çıkarmış olduğu Erivan Kasetlerinin bir kaçının derleme çalışmasında yer aldı. halen bu çalışmalarını yapmaktadır çalışmalarını Dicle Fırat kültür merkezinde sürdürmektedir. Şimdi ise Farqîn adı altında solo çalışmalar yapmaktadır.

Sanatçıya Ait Eserler