Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 22 Nisan 2024

Agit Işık

Agit Işık

Kürt Müziğini ve dengebêjlik geleneğini tanıdıktan sonra anonim şarkıları yeniden yorumlayarak söyleyen Agit Işık, Batman’ın ücra bir mahallesinde arkadaşları ile kaldıkları bekar evinde kültür ve sanatla ilgili bir bilinçlendirme programı yaparak Kürt müziği ve dengbêjleriyle tanışmıştır. Agit Işık, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nde okurken gitar çalmaya başlayarak anonim şarkıları yeniden yorumlamaya başlar. Daha çok yorumuyla ön plana çıkan genç müzisyen Işık, çıkardığı Lorina Sibê isimli ilk albümünde de daha çok özgün yorumunu ön plana çıkarıyor. Batman’da müzikle birlikte aynı zamanda resim öğretmenliği yapan Işık’ın albüm tasarımı da kendisine aittir.
Batman’da müzikle ilgilenmeye başlayan ve zamanla düğünlere ve bazı organizasyonlara katılan Işık, bu süre içinde tanınmaya ve aranan bir isim olmaya başlar. Yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Işık, albüm yapması konusunda büyük bir talep ile karşı karşıya kalarak ilk albümü olan Lorina Sibê’yi çıkarır. Gitarla başladığı müzikte, iyi bir yorumcu olmanın çabası içine giren Işık, kendi deyimiyle yoruma odaklanarak iyi bir yorumcu olmak için yola koyulur. Anonim şarkıları yeniden yorumlayarak müziğe başlayan sanatçının ilk profesyonel adımı da bu albümü olur.
Yorumcu kimliğime güveniyorum diyen sanatçı gerçekten de hakkını verebilmektedir.
Müziğimin Kürdi olmasına özen gösteriyorum diyen sanatçı, Kendi tarzının ‘Kürdi’ bir tarz olduğunu ifade etmektedir.
‘Ajitatif ve sloganvari tarzdan uzağım diyen Agit Iışık, Kürt müziğinin içine düştüğü temel handikabın “ajitatif” ve “sloganvari” tarzlar olduğunu kaydediyor. Işık, bu tarzdan uzak durmaya çalıştığını belirterek, “sloganvari ve ajite eden sözlerden uzak duruyorum. Genel olarak müziğe söz merkezli yaklaşmak istemiyorum. Ama eğer sözlü müzik yapıyorsam bu doğal bir içerikte olmalı. Yani ajite etmeden insanlara ulaşabilmek istiyorum. Bu acı da olabilir başka bir duygu da olabilir” diyor.
Temel isteğim kalıcılık diyen Agit Işık, müziğin çok zor bir alan olduğunu ve özellikle Kürdistan’da müzik yapmanın daha da zor olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle Kürt müziğinde daha çok sorunlar yaşanmasının ve ana cevap olmaya çalışmasının mevcut şartların belirleyici olduğunu kaydediyor: “Beni yıllar sonra bir şarkımın olaydan ve hikâyeden bağımsız dinlenmesi çok mutlu eder” diyen Işık, şöyle devam ediyor: “Büyük bir iddia olabilir ama tüm zamanlara hitap etmesini isterim. Benim en büyük isteğim bu. Anlık bir şarkı değil her zaman dinlenebilecek şarkılar yapmak istiyorum. Duyarlılıkla yazılmış iyi şarkıların ise yolunu bulup tüm zamanlara hitap edeceğine inanıyorum.”

Lorina Sibê albümü Kom müzik etiketiyle çıkmıştır.
Bir de “Ji Bo Biranina Bro Omeri – Pêşk” Albümünde “Rojên Tarî – Karanlık Günler” şarkısıyla yer almış onlarca sanatçıdan biridir.
Güzel sesi, kaliteli müziği ile umarız müzik çalışmalarına devam eder.

Sanatçıya Ait Eserler