Hûn Bixêr Hatin Web Siteya Me, 28 Şubat 2020

Koma Sê Bira

Koma Sê Bira

Koma Sê Bıra grubu Barış Adal, Eymen Adal ve Erkan Benli isimli üç genç tarafından oluşturulmuştur. Grubun ismi olan “Koma Sê Bira” “Grup Üç Kardeş” anlamına gelmektedir.
Erkan Benli; Van’ın Çaldıran ilçesinde 1994 yılında doğdu. Ankara Fen Lisesinde başarılı bir öğrenci iken lise 2. sınıfta Kürt olduğu için kendisini sevmeyen bir öğretmen tarafından bir sınava alınmamış ve okulu bırakıp İstanbul’a gelmiştir. Bir süre garsonluk yapan Erkan, çocukluğundan bu yana müziğe olan ilgisi ve okuduğu Dewrêşê Evdî, Karapetê Xaço ve Ehmedê Xanı‘nin hayatları onun müziğine ilham olmuştur. Adal kardeşlerle tanışması da Taksim’de gerçekleşiyor. Erkan’ın ağzından gruba katılma hikayesi ise şöyle: “İstiklal’de yürürken Kürtçe bir müzik duydum ve hemen yanlarına gittim. Ben de bir iki şarkı söyledim. Sonra Barış bana teklif etti, onlara katıldım”.
Barış ve Eymen Adal kardeşler Mardin’in Derik ilçesinin Çataltepe köyünde doğmuştur. Barış ilkokul 5. sınıfta okulu terk etmiştir. 12 yaşında çobanlık yaparken babasından aldığı gitar ile müziğe ilk büyük adımını atmıştır. Birkaç yıl önce geldiği İstanbul’da bir süre kasiyer olarak çalışır. Grup ilk olarak İstanbul’da Taksimde istiklal meydanlarında söyledikleri çeşitli Kürtçe şarkılarla adını duyurmuştur. Kürtçe müziklerin yanında zaman zaman Türkçe müziklerde seslendiren grup büyük hayran kitlesine ulaşmıştır. Irkçı saldırılara maruz kalsalar da çizgilerinden dönmediler. Seslendirdikleri parçalar YouTube’de izlenme rekorları kırdı. Yakın zamanda çektikleri ilk profesyonel klipleri “Dadê Dadê” yani “Anne Anne” adlı şarkıyla kısa sürede büyük şöhret kazandılar. Grup şu anda Barış ve Eymen kardeşler olmak üzere iki kişi tarafından devam etmektedir.

Sanatçıya Ait Eserler

Secured By miniOrange